>youtube sayfamız>>


Göynem dernekleri
Instagram sayfamız
Göl yargıya taşınıyor Instgm11
youtube videoları
Kimler hatta?
Toplam 4 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 4 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 182 kişi Perş. 15 Ara. 2016 - 15:23 tarihinde online oldu.

Göl yargıya taşınıyor

Aşağa gitmek

Göl yargıya taşınıyor Empty Göl yargıya taşınıyor

Mesaj tarafından GÖYNEM Bir C.tesi 14 Şub. 2009 - 17:49

Göl yargıya taşınıyor 660610

Göl yargıya taşınıyor


Beyşehir Belediyesi, Beyşehir Gölü’nün mevcut su kotu ile regülatör kapaklarının açık olup olmadığını resmi yollardan tesbit yaptırıyor. Eğer bilirkişi, göl su kotunun 1122.10’dan aşağı olduğunu tesbit ederse Beyşehir Belediyesi önce DSİ 4.Bölge Müdürlüğü’ne bir uyarı yazısı gönderecek ardından durumu Konya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’na bildirecek. Sonrasında ise Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacak.


BEYŞEHİR-Beyşehir İlçe Belediyesi, Beyşehir Gölü’nü yargıya taşımaya hazırlanıyor.

Beyşehir Gölü Regülatör kapaklarının kış ortasında açılarak BSA kanalı vasıtasıyla Soğla Depolaması’na su gönderilmesi, İlçe Belediyesi’ni harekete geçirdi. Birinci Derece Doğal Sit Alanı ve Milli Park statüleri ile koruma altında bulundurulan Beyşehir Gölü’nün 2009 yılı su kotunun Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından 1122.10 m. olarak belirlendiğini hatırlatan Beyşehir Belediye Başkanı Nazif Tekinöz, mevcut su seviyesinin bu kotun altında olduğunu düşündükleri için mahkeme kanalıyla tesbit yaptırma kararı aldıklarını söyledi. Tekinöz, su seviyesinin bu kotun altında olması halinde regülatör kapaklarının açılarak Soğla Depolaması’na su salınmasının yasal yönden engel oluşturduğunu hatırlatarak, “Eğer durum düşündüğümüz gibi çıkarsa, bu alınan kararlara uyulmadığı ortaya çıkacak ve bunun için Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız”dedi.

BELEDİYE DELİL PEŞİNDE…

Belediye Başkanı Nazif Tekinöz, Belediye tarafından mahkemeye yaptıkları başvuru üzerine mevcut su kotunun tesbiti ile regülatör kapaklarının açık olup olmadığının belirleneceğini söyledi. Yapılan bu tesbitin kendileri için bir veri, kaynak ve delil olacağını vurgulayan Tekinöz, “Beyşehir halkının Belediye olarak bize vermiş olduğu yetkiyi kullanarak böyle bir tesbiti yaptırdık. Mahkeme tarafından oluşturulan bilirkişi heyetinin hazırlayacağı raporu mahkemeye ibraz etmesinin ardından, sanıyorum bu tesbit tutanağının en geç pazartesi günü elimize ulaşacağını düşünüyoruz. Şu anda bizim tahminimiz göl su kotunun 1121.70 civarında olduğu yönündedir. Yani bu sene olması gereken su kotu 1122.10 ama, kesin konuşmamakla birlikte 40 santim düşük olduğunu düşünüyorum. 40 santim daha yükselmesi lazım ki, Beyşehir Gölü’nden su alınabilsin. Hesaplar bizim dediğimiz şekilde çıkarsa, tesbit raporlarını kamuoyu ile paylaştıktan sonra hukuki yollardan Beyşehir’in hakkını arayacağız. Bu tesbiti DSİ 4.Bölge Müdürlüğü’ne bir resmi yazı ile gönderip gerekli uyarıların ardından durum hakkında Konya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’na bilgi vereceğiz. Sonrasında ise Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız.”dedi.

KARARA HERKESİN UYMASI GEREKİR

Beyşehir Gölü regülatör savaklarının kış ortasında açılmasına tepki gösteren Belediye Başkanı Nazif Tekinöz, 4-5 yıldır gölün koruma ve kullanma dengesinin kurulması için mücadele verdiklerini hatırlatarak, “Bu mücadeleden geçtiğimiz yıl Beyşehir Gölü açısından olumlu neticeler aldık ve bunu yüzyılın kararı olarak değerlendirdik. Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Müdürlüğü tarafından yıllar önce birinci derece doğal sit alanı, 1992 yılında da milli park olarak koruma altına alınmış olan Beyşehir Gölü’nün sulama kotu hakkında verilen nihai karar 1122.40 olmuş, bu kotun altında su alınmaması kararlaştırılmıştır. Yöre halkının sosyo ekonomik durumu göz önüne alınarak alınan bu karara kademeli geçiş benimsenmiş, 2008 yılında 1121.80, 2009’da ise su kotu 1122.10 olarak belirlenmiştir. Bu karar kesinleşmiş ve Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu’nun Müzeler Kültür Varlıkları Genel Müdürlüğü’nce onaylanmış, aynı kot kararları milli parklar uzun devreli gelişim planında da aynen yer almıştır.

Durum böyle iken 2009 yılı su kotu 1122.10 olarak belirlenmişken, regülatör kapaklarının bu su kotunun altında açılıp BSA kanalına su gönderilmesi halinde yasal yönden suç işlenmiş olacaktır. Tarım alanlarında sulama suyuna ihtiyaç olmadığı bir ortamda, ekim dikim zamanı olmamasına rağmen savak kapaklarının açılarak su salınmasının mantığını anlamakta güçlük çekmekteyiz. Bu konuda nihai olan kurul kararlarına uyulması gerekmektedir ve Beyşehir Gölü 1.derece doğal sit alanı ise doğal sit alanı gibi hareket edilmesi lazım, milli park ise ve planda da bu kararlar var ise o zaman buna uymak lazım. Kişiler ve kurumlar yasalar karşısında eşittir. Kuvvetler ayrılığı prensibine göre verilmiş kararları, Beyşehir ve Beyşehir halkının hakkını hukuki yollardan arayacağız. Bunun bizden sonra gelecek belediye başkanlarımıza da örnek teşkil etmesini diliyoruz. Bundan böyle herkes kendi kafasına göre su aldığı zaman da bu işlemlerin yapılmasını tavsiye ediyorum. Belediye başkanlığımın son günlerinde olmamıza rağmen Beyşehir Gölü konusundaki mücadelenin peşini bugüne kadar hiç bırakmadık, bugün de bırakmama konusundaki kararlılığımız sürüyor.Başkanlığımın sonunda da aynı mücadelenin içerisinde olacağız. Çünkü biz de bu memleketin evladı ve çocuğuyuz.”


Göl yargıya taşınıyor Golyar10

Göl yargıya taşınıyor Golyar11

http://www.beysehirgolgazetesi.comalintidir...
GÖYNEM
GÖYNEM
admin
admin

Erkek Mesaj Sayısı : 950
Yaş : 51
Nerden : göynemliler
Kayıt tarihi : 16/01/09

http://www.goynemliler.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz

youtube videoları
Galeri


Göl yargıya taşınıyor Empty
arama
Özel Arama