>youtube sayfamız>>


Göynem dernekleri
Instagram sayfamız
12 yılın en bereketli dönemi Instgm11
youtube videoları
Kimler hatta?
Toplam 3 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 3 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 182 kişi Perş. 15 Ara. 2016 - 15:23 tarihinde online oldu.

12 yılın en bereketli dönemi

Aşağa gitmek

12 yılın en bereketli dönemi Empty 12 yılın en bereketli dönemi

Mesaj tarafından GÖYNEM Bir Çarş. 17 Şub. 2010 - 18:14

12 yılın en bereketli dönemi Son1210

12 yılın en bereketli dönemi

BEYŞEHİR-Beyşehir Gölü'nde son 12 yılın en yüksek su seviyesine ulaşılması, göldeki kirliliğin ortadan kaldırılması için umutları yeşertti.

Devlet Su İşleri (DSİ) 4. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Beyşehir Gölü'nde geçen yıl Şubat ayında 2 milyar 606 milyon metreküp olan su miktarı bu yılın aynı döneminde 3 milyar 340 milyon metreküpe ulaştı.

Gölün kotası da Şubat ayında, geçen yılın aynı dönemine göre 1 metre 33 santimetrelik bir artışla bin 121 metre 69 santimetreden, bin 123 metre 2 santimetreye yükseldi.

DSİ yetkilileri, göldeki su miktarının son 12 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını, Gembos Projesi kapsamında Derebucak Prof. Dr. Yılmaz Uslu Barajı'ndan yılda 185 milyon metre küp su aktarılmasının ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden yağışların göldeki su miktarının artmasında etkili olduğunu söyledi.

Gölden Çumra Ovası'na bırakılan su miktarının da yarı yarıya azaltıldığını ifade eden yetkililer, bu durumun da su seviyesinin yükselmesinde etkili olduğunu vurguladı.

Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşçı, yaptığı açıklamada, Beyşehir Gölü'nde 1985 yılından beri su seviyesinin sürekli azaldığını ve bu durumun bir çok olumsuzluğu beraberinde getirdiğini belirtti.

Olumsuz tablonun son iki yıldır tersine döndüğünü ve son iki yılda gölde sevindirici gelişmelerin yaşandığını ifade eden Taşçı, mevsim normallerinin üzerinde seyreden yağışlar, Gembos Projesi'nin hayata geçmesi ve DSİ'nin son yıllarda uyguladığı tarım politikalarıyla su seviyesinin yeniden yükseldiğini söyledi.

1 METRE DAHA GEREKİYOR

Su seviyesinin gölde şu an 1123 kotlarında olduğunu ancak bunun yeterli olmadığını, kirlilikle mücadele edilen gölde bu kotanın en az 1 metre daha yükselmesi gerektiğine işaret eden Taşçı, şunları kaydetti:

''Gölün su seviyesi artınca kirlilik kısmen azaldı. Ancak gölün tamamen temizlenmesi için kotanın 1 metre daha artıp 1124'e ulaşarak dalga oluşturması gerekiyor. Dalgalar sayesinde sahilde oluşan balçıklar ve göldeki otlar temizlenecek. Böylelikle gölde doğal bir temizlik gerçekleşecek. Bu nedenle gölün su seviyesinin artmasını çok önemli bir gelişme olarak görüyoruz.''

Taşçı, eko sistemi bozmamak adına gölde insan eliyle bir temizlik yapılmadığını vurgulayarak, sulama politikalarının ve yağışların aynı şekilde devam etmesiyle göldeki su seviyesinin Nisan ayı gibi 1 metre daha yükselerek, bin 124 kotasına ulaşacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Gölde su seviyesinin düşmesiyle güneşin gölün dibine daha fazla etki ettiğini ve göl kenarında bataklıklar, sığ yerlerde de otlanmanın meydana geldiğini belirten Taşçı, bu nedenle su seviyesinin yüksek olmasının kirliliğin önüne geçilmesinde önemli bir unsur olduğunu söyledi.

Tarımsal sulama nedeniyle gölden yılda 200 milyon metreküpe yakın su çekildiğini ancak en fazla su kaybının buharlaşmadan kaynaklandığını da dile getiren Taşçı, buharlaşmayla yılda 500 milyon-1 milyar metre küp arası suyun yok olduğunu gölün kotasının yüksek tutulmasının buharlaşmayı yarı yarıya indireceğini kaydetti.

Taşçı, son yıllarda DSİ ile uyum içinde çalışmalar gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi.

''KOTA DÜŞÜRÜLMEMELİ''

Beyşehir Göl, Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Bekir Sami Tan da, gölde su seviyesinin yükselmesiyle bataklığın eridiğini ve çevre kirliliğinin azaldığını söyledi.

Gölde su seviyesinin artmasıyla birlikte balık türlerinden bir canlanma yaşanacağını ifade eden Tan, gölün kotasının sulama nedeniyle kesinlikle düşürülmemesi gerektiğini belirtti.

Tan, gölün kotasının mahkeme kararıyla belirlendiğini, belirlenen kotanın altına düşülmesinin göle zarar vereceğini, kotanın daha artması ve dalgaların oluşmasıyla milli değer olan Beyşehir Gölü'nün gerçek kimliğine bürüneceğini belirtti.


http://www.bgrt.com.tr


GÖYNEMLiLER FORUM       GÖYNEMLiLER FORUM           GÖYNEMLiLER FORUM
GÖYNEM
GÖYNEM
admin
admin

Erkek Mesaj Sayısı : 950
Yaş : 51
Nerden : göynemliler
Kayıt tarihi : 16/01/09

http://www.goynemliler.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz

youtube videoları
Galeri


12 yılın en bereketli dönemi Empty
arama
Özel Arama