>youtube sayfamız>>


Göynem dernekleri
Instagram sayfamız
Gembos Ovası’nda taşkın! Instgm11
youtube videoları
Kimler hatta?
Toplam 3 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 3 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 182 kişi Perş. 15 Ara. 2016 - 15:23 tarihinde online oldu.

Gembos Ovası’nda taşkın!

Aşağa gitmek

Gembos Ovası’nda taşkın! Empty Gembos Ovası’nda taşkın!

Mesaj tarafından GÖYNEM Bir Ptsi 22 Şub. 2010 - 16:59

Gembos Ovası’nda taşkın! 3438_g10

Gembos Ovası’nda taşkın!
Konya’nın en bereketli ovaları arasında gösteren Gembos Ovası’nda bu yıl yine bildik görüntüler yaşanıyor Gembos Ovası’nda taşkın!

DEREBUCAK- Konya’nın en bereketli ovaları arasında gösterilen Derebucak ilçesindeki Gembos Ovası’nda bulunan ekili araziler yine taşkın suları altında kaldı.

Derebucak ilçesinin Antalya sınırındaki ovasında bu yıl yine bildik görüntüler yaşanıyor. Ovayı çevreleyen dağlardan eriyen kar suları, bölgede son günlerde etkili olan yağışların ardından ekili buğday tarlaları sular altında kaldı. Kış ortasında mağdur olduklarını ve zararlarının büyük olduğunu belirten ovada arazileri olan Göynem ve Pınarbaşı beldesi çiftçileri, toplu halde sular altında kalan arazilerinin başına giderek yaptıkları açıklamalarda her yıl yaşanan bu soruna devletin artık bir çözüm bulması gerektiğini dile getirdi.

Gembos Ovası’nda yaşanan taşkın nedeniyle yaklaşık 15 bin liralık bir maddi zararının sözkonusu olduğunu belirten çiftçi Mustafa Gülcan, ovada yaklaşık 15 bin hektarlık alanda taşkın yaşandığını söyledi.

Aşırı yağışlar ile yer altı sularının artması sonucu ovada böyle bir tablonun yaşandığı görüşlerine yer veren Gülcan, bölgede düden adını verdikleri mağaranın yapılan çalışmalar sonucu toprakla dolması sonucu görevini yapamaz hale geldiğini belirterek, “Düden buradaki suları çekemeyince ekili arazilerimiz taşkın suları altında kaldı. DSİ yetkililerinden ricamız; bu düdenin genişletilerek yeniden görevini yapar hale getirilmesidir. Ayrıca, bu bölgede yaz aylarında yapılan kanal çalışmalarının ardından toprak yığınlarının bulunduğu yerde bırakılması, tamamının çekilmemesi de bu sorunu ortaya çıkardı. Gembos Ovası’nda bazı yerlerde 1 ve 1,5 metre, bazı yerlerde ise 30-40 santim su yüksekliği var. Ovaya biz sertifikalı buğday ekmiştik. Ama şimdi hepsi sular altında kaldı. Çok mağdur durumdayız.”dedi.

HER YIL AYNI TABLO

Çiftçi Ahmet Toklu da, bölgede hayata geçirilen projenin ardından Gembos Ovası’nın artık sular altında kalmayacağının taahhüt edildiğini, ancak hala her yıl benzer sıkıntıları yaşadıklarını dile getirerek, “Kış ortasında Şubat ayında bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Yarın ilkbahar mevsiminde gelecek yağışlarla bu ovanın halini bir düşünün. Şu andaki zararım 10 bin lira civarında.”diye konuştu.

Çiftçi İbrahim Topkara ise, Gembos Ovası’nda 30 dönümlük bir arazide buğday ektiğini, ancak tamamının da taşkın suları altında olduğunu belirterek, “Burada sulama sisteminde de bir sıkıntı var. Derebucak bölgesinden de ovaya borular içerisinden sular geliyor ve buradan çıkarak taşkın oluşturuyor. Burada yapılan drenaj kanalları birbiriyle bağlantılı değil. DSİ yetkililerinin bu soruna acil bir çözüm bulması gerekiyor. Ayrıca, bölgedeki suları çekmeyen düdenin de görevini yapıyor hale getirilmesi lazım.”şeklinde konuştu.

Göynem beldesinde oturduğunu belirten çiftçi Mehmet Ali Keser ise, 40 dekar alanda ekim yaptığını zararının 12 bin lira civarında olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Gembos Ovasını göle çeviren bu suların önümüzdeki günlerde daha da artacağını düşünüyorum. Bu yıl üründen yüzde 50 ümidimizi kestik. Yetkililerin buradaki çalışmaları bir an önce sağlıklı bir şekilde tamamlayarak yaşadığımız bu sıkıntılara bir son verilmesini bekliyoruz.”


http://www.beysehirgol.com


GÖYNEMLiLER FORUM       GÖYNEMLiLER FORUM           GÖYNEMLiLER FORUM
GÖYNEM
GÖYNEM
admin
admin

Erkek Mesaj Sayısı : 950
Yaş : 51
Nerden : göynemliler
Kayıt tarihi : 16/01/09

http://www.goynemliler.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz

youtube videoları
Galeri


Gembos Ovası’nda taşkın! Empty
arama
Özel Arama