>youtube sayfamız>>


Göynem dernekleri
Instagram sayfamız
Su hasreti bitiyor Instgm11
youtube videoları
Kimler hatta?
Toplam 3 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 3 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 182 kişi Perş. 15 Ara. 2016 - 15:23 tarihinde online oldu.

Su hasreti bitiyor

Aşağa gitmek

Su hasreti bitiyor Empty Su hasreti bitiyor

Mesaj tarafından GÖYNEM Bir Paz 12 Ara. 2010 - 1:06

Su hasreti bitiyor


Huğlu beldesinde 40 yıldır yaşanan içme suyu sıkıntısı sona eriyor.
Su hasreti bitiyor 3537_Su-hasreti-bitiyor-2

Beyşehir’e bağlı Huğlu beldesinde yapılan sondaj çalışmaları sonucunda yerin 200 metrre aşağısında su tabakasına rastlanması yörede adeta bayram havası estirdi. Huğlu Belediye Başkanı Fehmi Tekin, uzun yıllardan beri içme suyu konusunda sıkıntı yaşayan belde merkezinde 30-40 yıllık özlemin sona ermek üzere olduğunu bildirdi.

Antalya yolu üzerinde Boyalı mevkiinde başlatılan sondaj çalışmalarından elde edilen neticenin bu konuda yaşanan umutları yeşerttiğini dile getiren Tekin, “Belediyemiz öncülüğünde başlatılan sondaj çalışmalarına vatandaşlarımızın verdiği maddi destekle başladık. Daha önce Huğlu’nın batı kesimlerinde yapılan çalışmalardan bir netice alamamıştık. Bunun üzerine arayışlarımızı başka noktalara kaydırdık. Huğlu-Antalya karayolu üzerindeki Yala_k Dağı mevkiinde İzmir ve Konya’dan gelen 4 jeofizik uzmanı ve jeolog bölgede önce etüd çalışmaları yürüttü. İlk olarak dağlık kesimde arama çalışmalarına başlandı. Ancak, buralarda yapılan sondajda yerin altında mağaralara rastlandı ve içme suyu arayışı netice vermedi. Ama Boyalı mevkiinde bir vatandaşımızın ekili arazisi üzerinde yapılan etüdler olumlu sonuç verince, burada sondaj çalışmaları başladı. Yerin 200 metre altına inildiğinde su tabakasına rastlandığı bilgisi verildi. Şu anda sondaj çalışması devam ediyor ve yerin 230 metre altına inilmiş durumda. Çalışmalar 260 derinliklere inilinceye kadar devam edecek. 200 metre civarında uzmanlar saniyede 5 litre su çıktığını söyledi. Burada bulunan suyun Huğlu’nun uzun yıllar içme suyu ihtiyacını karşılayacağı belirtiliyor. Umutların tükenmeye başladığı bir dönemde son yapılan sondaj çalışmasında böyle bir sonuç alınması bizleri fazlasıyla sevindirdi, bu gelişme Huğlu’da adeta bayram havası estirdi. İnşallah sonu hayırlı olur. Halkımız da sürekli olarak bu bölgeye gelerek çalışmaları yerinde inceliyor ve bilgi alıyor.”diye konuştu.

40 YILLIK ÖZLEM...

Huğlu beldesinde Belediye kurulduğundan bu yana yaklaşık 40 yıldır içme suyu arayışlarının olduğunu, son yıllarda artan nüfusla birlikte mevcut kaynakların yeterli gelmediğini anlatan Tekin, şu bilgileri verdi:“Huğlumuzun 400 yıllık bir tarihi geçmişi var. Uzun yıllar önce nüfus az olduğu için mevcut yüzey kaynakları yeterli geliyordu. Ama nüfusun arttığı son 30-40 yıllık dönemde içme suyu Huğlu’nun gündeminde yer alan en önemli sorun olarak karşımıza çıktı. Bugüne kadar tüm belediye başkanlarımız da beldeyi içme suyuna kavuşturabilmek için mücadele verdi, ancak açılan onca sondaj kuyusuna rağmen netice alınamadı. Bulunduğu sanılan sular ise bir müddet sonra çekildi. Yaşanan içme suyu sıkıntısı yaz döneminde had safhaya çıkıyor, Haziran-Kasım ayları arasında itfaiyelerimiz devreye girerek belde merkezine su servisi yapıyordu. Son yıllarda artık kış döneminde de su sıkıntısı baş göstermeye başlamıştı. İçme suyu konusundaki Huğlu halkının mücadelesi, zaman zaman umutlar azalsa da hiç bitmedi. Bugüne kadar sanıyorum 25’in üzerinde sondaj çalışması yapıldı. Bu son yaptırdığımız sondajla birlikte yerin 200 metre altında su tabakasına rastlanılmış olması, bölgemizi adeta bayram yerine çevirdi. İnşallah sonu hayırlı olur.” Tekin, Huğlu belde merkezine 6-7 kilometre mesafedeki yerin altında bulunan suyun hizmete girmesi için bundan sonraki dönemde şebekeye bağlanma çalışmalarının başlayacağını da belirterek, “Bu suyun musluklardan akmasının tabiî ki maliyeti çok yüksek. Şu ana kadar halkımızın da verdiği maddi destekle harcanan miktar 40 bin lira oldu. Ama, bundan sonraki süreçte Özel İdare, İller Bankası ve özellikle Konya Valiliğimizin desteklerini bekliyoruz. Çünkü, bir kasaba belediyesi olduğumuz için gelirlerimiz oldukça düşük. Mevcut bütçe ise bu sorunu aşabilmemiz için yeterli değil, o yüzden destek gerekiyor. Ayrıca, suyun bulunması halinde maddi destek yardımında bulunacağını vaad eden işadamlarımız, vatandaşlarımız da olacak. Onların da bu anlamda taşın altına eline koyacak olmaları bizleri çok mutlu ediyor.”

www.beysehirgol.com


GÖYNEMLiLER FORUM       GÖYNEMLiLER FORUM           GÖYNEMLiLER FORUM
GÖYNEM
GÖYNEM
admin
admin

Erkek Mesaj Sayısı : 950
Yaş : 51
Nerden : göynemliler
Kayıt tarihi : 16/01/09

http://www.goynemliler.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz

youtube videoları
Galeri


Su hasreti bitiyor Empty
arama
Özel Arama