>youtube sayfamız>>


Göynem dernekleri
Instagram sayfamız
Fotoğrafları kitap haline geldi Instgm11
youtube videoları
Kimler hatta?
Toplam 3 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 3 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 182 kişi Perş. 15 Ara. 2016 - 15:23 tarihinde online oldu.

Fotoğrafları kitap haline geldi

Aşağa gitmek

Fotoğrafları kitap haline geldi Empty Fotoğrafları kitap haline geldi

Mesaj tarafından GÖYNEM Bir C.tesi 8 Ocak 2011 - 0:25

Fotoğrafları kitap haline geldi Faf3d45e8a

Fotoğrafları kitap haline geldi

BEYŞEHİR-Beyşehirli fotoğraf sanatçısı Reha Bilir’in, “Tek Nefeste Aşk”, “Hiç”, “Sonsuzluk” ve “Sır” adlı fotoğraf serileri, Türkçe ve İngilizce dillerinde 4 ayrı kitapta toplanarak fotoğrafseverlerin beğenisine sunuldu.

Beyşehirli fotoğraf sanatçısı Bilir, yaptığı açıklamada, Türk fotoğraf sanatı tarihi içerisinde yer alacağını umduğu, gerek yurt dışı, gerekse yurtdışında büyük beğeni kazanan 4 ayrı fotoğraf serisi çalışmasının özellikle yurtdışında kendisine çok önemli kapılar açtığını belirterek, Kültür ve Turizm Konya İl Müdürlüğü’nün desteğiyle kitap haline getirildiğini bildirdi.

Bilir, 2009 yılının Eylül ayında başlanan kitapların basımının 2010 yılının Aralık ayı içerisinde tamamlandığını belirterek, “Böylece dört farklı kitabı tek çatı altında toplayıp tasavvuf felsefesinin ulaştığı noktaları, yine tasavvuftan yola çıkarak, farklı bakış açıları sergileyerek, hatta hayal üstü öğelere de yer vererek bir daha düşünmek ve düşündürmek amaçlanmıştır.”dedi.

2009 yılının Eylül ayında Kültür ve Turizm İl Müdürü Mustafa Çıpan’ın önerisi ile ilk olarak ‘Tek Nefeste Aşk’ isimli fotoğraf serisinin kitaplaştırıldığını belirten Bilir, şu bilgileri kaydetti:

“Tek Nefeste Aşk, kitaplaştırıldıktan sonra tasavvufa açılan 4 pencereden biri oldu. Yeryüzünde nefes alan her canlının Hz.Mevlana’nın ‘Ne olursan ol, yine gel’ sözünden yola çıkarak, bir gün mutlaka kendisini yaratan yüce varlığa döneceğinin hikayesini anlatan bu fotoğraflar, sema törenlerinde doğrudan çekim tekniği ile elde edilmiş karelerden oluşmaktadır.

Kitaplardan bir diğeri olan ‘Hiç’ ise, Hz.Mevlana’nın ‘Hiç olduk, yok olmayız artık; yok, yok olur mu?’ sözünden yola çıkılarak ‘yok oluş’ felsefesini anlatmaktadır. 2005 yılında çekmeye başladığım bu serinin fotoğrafları, uzun pozlama tekniği ile elde edilmiştir.

2007 yılından itibaren, geçmiş dönemlerde çekmiş olduğum semazen fotoğraflarını dijital ortamda yeniden anlamdırarak elde ettiğim ‘Sonsuzluk’ serisinin kareleri ise Hz.Mevlana’nın ‘Hamdım, piştim, yandım’ cümlesinden hareketle, yaşarken kazanılanların insanoğlunun tecrübelerine dökmesini ve bu şekilde devam ederek yaşamayı sürdürmesini dile getirmektedir.

Dörtlü serinin son noktası olan ‘Sır’ ise, binbir hayranlıkla izlediğimiz ve bizi mistizmin doruklarına ulaştıran sema törenlerinde yer alan kişilerin, aslında içimizden birileri olduğunu göstermektedir. Bu serinin fotoğrafları özellikle siyah beyaz çekilerek, beyaz renk doğumu, siyah renk ölümü, gri tonlar ise yaşamda elde edilenleri vurgulamakta, ayrıca karelerin etrafında bulunan beyaz çerçeve ise yeniden doğuşu, yeniden temizlenmeyi simgelemektedir.

Bu dört kitabın önsözlerinde yer alan şiirler ise, tüm yaşantımı kaplayan ve asıl mesleğimden de öne çıkarak oldukça hareketli geçen fotoğraf uğraşımının soluk alıp dinlendiğim ve bakış açımı yeniden gözden geçirdiğim noktalardır.”

Reha Bilir, 4 kitaplık setin hazırlanmasında emeği geçen yetkililer ile sanatçı dostlarına teşekkür etti.


http://www.bgrt.com.tr


GÖYNEMLiLER FORUM       GÖYNEMLiLER FORUM           GÖYNEMLiLER FORUM
GÖYNEM
GÖYNEM
admin
admin

Erkek Mesaj Sayısı : 950
Yaş : 51
Nerden : göynemliler
Kayıt tarihi : 16/01/09

http://www.goynemliler.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz

youtube videoları
Galeri


Fotoğrafları kitap haline geldi Empty
arama
Özel Arama