>youtube sayfamız>>


Göynem dernekleri
Instagram sayfamız
SEYAHAT NOTLARI!.. "GÖYNEM" Instgm11
youtube videoları
Kimler hatta?
Toplam 3 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 3 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 182 kişi Perş. 15 Ara. 2016 - 15:23 tarihinde online oldu.

SEYAHAT NOTLARI!.. "GÖYNEM"

Aşağa gitmek

SEYAHAT NOTLARI!.. "GÖYNEM" Empty SEYAHAT NOTLARI!.. "GÖYNEM"

Mesaj tarafından GÖYNEM Bir C.tesi 8 Ocak 2011 - 12:56

SEYAHAT NOTLARI!.. "GÖYNEM" Mustafa-akkoca
Mustafa Akkoca

SEYAHAT NOTLARI!.. "GÖYNEM"

Göynem,
Konya-Beyşehir-Derebucak, Antalya-Akseki-İbradı, Isparta-Yalvaç üçgeninde, tarihî İPEKYOLU üzerinde yolun 2 kilometre içlerinde kuruluş ve konulma tarihî kesin olarak belli olmayan, muhtemelen bin yıllık bir köy-kasaba. Anadolu'ya Orta Asya'dan kopup gelen, Erzurum, Sivas, Kayseri ve Konya çizgisinde, Doğu Anadolu ve Orta Anadolu'ya yerleşen ilk kavim, Afşar Türkleri tarafından kurulmuş bir köy-kasaba.


Köy-kasaba, 1967 yılına kadar diğer bazı kasaba ve köylerle birlikte Seydişehir İlçesine bağlıyken, 1967 yılında diğer bazı kasaba ve köylerle birlikte Beyşehir İlçesine bağlanmıştır. - Bu satırların yazarı, 1966 yılında askerlik vazifesini deruhte etmek için, Seydişehir Askerlik Şubesi tarafından tertip ve sevkedilmiş, 1968'de terhis işlemleri Beyşehir Askerlik Şubesi tarafından yapılmıştı. -Bilahere, Derebucak Köyü-Kasabası ilçe yapılınca bu kerre yine bazı grup köy ve kasabasıyla birlikte Derebucak İlçesine bağlanmış olup, hâlen idârî işler bakımından Derebucak İlçesine, kazâî işler bakımından da Beyşehir İlçesine bağlı bulunmaktadır. Kazâî işlemler bakımından 1950 öncesinde Beyşehir ve Seydişehir ilçelerinde mahkemeler bulunmadığı için, Antalya-Akseki İlçesine bağlı oldukları bilinmektedir.
2.000 ve daha fazla nüfusa sahip köylerin kasaba haline getirildiği ve belediye kurulduğu furyada "GÖYNEM" köyü de belediye kurularak kasaba haline getirilmişti. "GÖYNEM" ismi de "Yukarıkayalar" olarak değiştirilmişti.
Halen vazifede bulunan belediye reisinin çabalarıyla, belediye meclisinin kararı, Ankara'da ilgili mercilerde uygun bulunmuş, "Yukarıkayalar" ismi tekrar "Göynem" olarak değiştirilmiştir.
TBMM'sinde kabul edilen kanun gereği, nüfusu 2.000'nin altına düştüğü gerekçesiyle emsâli pek çok kasaba gibi GÖYNEM Kasabası da-Anayasa Mahkemesi ilgili kanunun bu maddesini iptal etmezse- 2009 yılı Mart ayı itibariyle köye dönüştürülecektir.
GÖYNEM'e yazık olacak! Göynem'in nüfusu, aslında bağlı bulunduğu ilçe, Derebucak'ın nüfusundan fazladır, Derebucağın şuanki nüfusu üç bin, Göynem'in ise iki binden çok az eksik, oysaki Göynem'den Beyşehir'e göç verilmiş, yurtdışına özellikle Norveç'e önemli miktarda göç verilmiş ve hâlen de verilmektedir.
Beyşehir'de bulunan Göymenlilerin çoğunun Göymen'de evleri vardır. Zaman zaman buraya gelip, kalmaktadırlar. Adrese dayalı nüfus sayımı sırasında köyde bulunsalardı, köy nüfusuna kaydedilecekler ve köy "Kasaba"lık vasfını kaybetmeyecekti.
Göynem'deki Belediye, "Bir masa, bir mühür, al sana belediye" mantığıyla kurulmuş bir belediye değildi. Yurtdışında çalışan ve yaşayan Göynemlilerin büyük yardımlarıyla kasabanın tüm altyapısı tamamlanmış gibidir. Geniş ve işlevli bir makine parkı vardır, servis araçları ambulans dahil tüm ihtiyaçlara cevap verecek yeterliliktedir. Neredeyse Göynem kendi yağıyla kavrulmaktadır. Bu bakımdan Göynem'e yazık olacaktır.
GÖYNEM, Güney-Kuzey ve Doğu tarafı çok taşlık bodur ağaçlarla kaplı yüksek tepelerle çevrili, takribi iki kilometre çapında bir düzlükte kurulmuştu. Ova denilecek kadar geniş bir arazisi yoktu. Bir zamanlar bağların bulunduğu, "Harım" denilen münbit, az miktarda tarlanın bulunduğu küçük bir düzlük...
Göynem'de akar su bulunmadığı gibi, cılız da olsa yeraltı kaynaklı su da bulunmuyordu. Kışları biraz fazlaca akan, yazları ise iyice cılızlayan su, en yakın iki kilometre ötelerde mevcut idi.
Bin yıldan fazla bir zaman Göynem su ihtiyacını 40 arşın genişliğinde, bâzen 6-10 metre derinliklerde kazılan "Havz-ı Kebir"lerden karşılamakta idiler. Sonbahar ve kış aylarındaki yağışlar sırasında sel suları, kar suları ile doldurulan bu havuzlarda, sel suları uzun süre bekletilir ve çökertilerek durulur ve temiz olduğu inancıyla kullanılır ve içilirdi. Hayvanlar için ise köy içinde ve yakınlarında uygun olan yerlerde "ÇOPLAK"lar kazılır, burada biriken sularla hayvanlar sulanırdı. Kışın şiddetli günlerinde bu çoplaklar donunca, dev kazanlarda kar eritilir, bu su ile hayvanlar sulanırdı.
"ÇOPLAKLAR", günümüzdeki bentlerin, göletlerin küçük nümuneleriydi. Göymenliler, 50 yıl kadar önce suyu bulmaya ve bu suyu Göynem'e getirmeye azmetti. Bunun için de her imkanı kulladı, her çâreye başvurdu. Devlet kapısını, "Devlet Su İşlerinin kapısını" aşındırdı. Zaman zaman ümitlendi, zaman zaman ümidini kaybetti, fakat suyu bulma ve Göynem'e getirme azmini hiç yitirmedi. Tüm masrafları Göynemliler tarafından karşılanmak üzere 25-30 kilo metre mesâfelerden su getirmeyi bile planladılar. Su bulma ümidiyle, insan eliyle varyozlarla dağları deldiler. (Kışları çok büyük bir gürültüyle akan, yatağına sığmadığı için körkuyu denilen yerden fışkırarak tarlaları ve "Kızılova" denilen yeri dolduran bu kör kuyuyu deldiler, suya ulaştılar, fakat kışın horhorlaşan bu suların yaz aylarında çok cılızlaşan kar suları olduğu tesbit edildi, bütün emekler boşa gitti.
Göynem'li suyu aramaya büyük bir azim ve kararla devam etti. Su çıkabileceği ümid edilen yerlerde artizyen kazılarına devam edildi. Nihayet 1000 yıllık bir rüyâ gerçeğe dönüştü. Gedikdibi denilen yerde su çıktı. Buradan çıkan su Göynem'in ihtiyacına yetecek kadar bol ve birinci sınıf kalitede menba suyu idi.
Artık Göymen'li evinde akan suyu kullanıyor, içiyor, güneş enerjisiyle ısıttığı menba suyu ile yıkanıyor, çamaşırını yıkıyor, bahçesini suluyor, seralarda organik sebze-meyve yetiştiriyor.
Bol süt veren sağmal ineğini ahırından çıkarmadan başucundaki musluğu açarak sulayabiliyor.
1000 yıllık susuz köyün meydanında-Belediye parkında su havuzu, su parkı var!
İŞAMİÇİ PİKNİK SAHASI:
Göynem'de belki de bin yıldır korunan bir çamlık orman sahası vardır. 50-60 yıl önceleri buradan Köy İhtiyar Hey'etinin bilgisi dahilinde cami-okul inşatı gibi yapılarda kullanılmak üzere ağaç kesimine izin veriliyordu. Artık, mutlâk koruma altında, hem Orman İdaresinin hem de köylülerin mutlâk koruması altında küçük bakımlı bir "Çamlık" ve koruluk...
Anadolu insanı, sessiz harflerle başlayan kelimelere birer sesli harf ilave ederek telaffuz eder. Meselâ, Çam bir de harf ilavesiyle "İşam", Liman, "İliman", Recep "İrecep", Ramazan "Iramazan" gibi...
Hattâ oğlunun adı Recep olan bir Anadolu hanımefendisinin, "Oğlum İrecep, iraftan ilimanı alıver, mübâraka Iramazan gününde ilâzım olecek!. deyivermesi gibi...
Göynemliler bu çok iyi korunan, köyün 1 kilometre kadar dışındaki Çamlığa, "İŞAMİÇİ" diyorlar.
1000 yıldan fazla bir zaman susuzluk çeken Göynem, kendi tâbirleriyle "İŞAMİÇİ" dedikleri yere su, elektrik getirmişler, izole tuğla ve betonarme piknik ocakları yapmışlar, birinci sınıf bir "Piknik SAHASI'na dönüştürmüşler. Piknik sahasında geçen yıl inşasına başlanan MESCİD tamamlanmış, Piknik sahasına gelenler ibâdetlerini rahatlıkla bu mescid'de eda edebiliyorlar. Türkiye'nin her yerinde Piknik Saha'larının en mübrem ihtiyacı temiz bir tuvallettir. Büyük şehirlerdeki para ile, büyük ücretler ödenerek girilen Piknik Sahalarında bile maalesef, tuvalet sorunu halledilememiştir.
Göynemliler bu muhteşem Piknik Sahasına, Mescid'in yanına benzerleri ancak turistik bölgelerdeki beş yıldızlı otellerde görülebilecek intizam ve kalitede tuvalet yapmışlar, suları muntazaman akıyor, normal ve sıvı sabun, tuvalet kağıdı gibi lüks malzemeler mevcut...
Piknik Sahasının yapımında emeği geçen başta Belediye olmak üzere tüm Göynem halkına, suyun buraya getirilmesi için yardımcı olanlara bir teşekkür borcumuz vardır.
Bir de Mescid'in yapımı, mescidin ve tuvaletlerin temizliği için bizzat çalışan, parasını, emeğini ortaya koyanlardan Muhterem Cemal Arıca ve arkadaşlarına daha da büyük bir teşekkür borcumuz vardır...

http://www.oncevatan.com.tr


GÖYNEMLiLER FORUM       GÖYNEMLiLER FORUM           GÖYNEMLiLER FORUM
GÖYNEM
GÖYNEM
admin
admin

Erkek Mesaj Sayısı : 950
Yaş : 51
Nerden : göynemliler
Kayıt tarihi : 16/01/09

http://www.goynemliler.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz

youtube videoları
Galeri


SEYAHAT NOTLARI!.. "GÖYNEM" Empty
arama
Özel Arama