>youtube sayfamız>>


Göynem dernekleri
Instagram sayfamız
SEYAHAT NOTLARI!.. “GÖYNEM”(3) Instgm11
youtube videoları
Kimler hatta?
Toplam 4 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 4 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 182 kişi Perş. 15 Ara. 2016 - 15:23 tarihinde online oldu.

SEYAHAT NOTLARI!.. “GÖYNEM”(3)

Aşağa gitmek

SEYAHAT NOTLARI!.. “GÖYNEM”(3) Empty SEYAHAT NOTLARI!.. “GÖYNEM”(3)

Mesaj tarafından GÖYNEM Bir Ptsi 17 Ocak 2011 - 20:45

SEYAHAT NOTLARI!.. “GÖYNEM”(3) Mustafa-akkoca
Mustafa Akkoca

SEYAHAT NOTLARI!.. “GÖYNEM”(3)

Gembos Ovası, Göynem, Pınarbaşı-Kayaarası, Aşağıkayalar-Geydeş köyler grubunun tarlalarının bulunduğu ayrıca Antalya’ya bağlı, İbradılıların da tarlalarının bulunduğu, Konya-Antalya il sınırının da içinde bulunduğu dünyanın belki de en egzotik ovalarından birisidir, belki de birincisidir.
Göynem, Aşağıkayalar (Geydeş), Kayaarası ve Pınarbaşı köy gruplarının Antalya sınırına en yakın olanı, Pınarbaşı’nı yaklaşık 1 km kadar geçince dünya tarihinin çook eski çağlarında önemli bir yerleşim merkezi olduğu tahmin edilen, tarihî İpekyolu üzerinde bulunan Çukurören, “Alikesiği” ile geçilince Gembos Ovasına ulaşırsınız. -Alikesiği olarak efsaneleştirilen bu kesiğin elbette Hazret-i Ali ile yakından-uzaktan herhangi bir alakası yoktur. Ancak olağanüstü görülen bâzı vak’alar vardır ki, halkımız kolayca efsaneleştirme cihetine gitmiştir. Güyâ, Hazret-i Alî Efendimiz çekmiş kılıcını peynir keser gibi bu yalçın kayayı kesivermiştir.-Akla ve mantığa uygun olan iki ihtimal vardır; Birinci ihtimal, kış aylarında eski zamanlarda Batı Torosların bu yüksek dağlarında 30 metreyi bulan ovalarda bile en az 8-10 metre yüksekliğinde karların erimesiyle Çukurören’i basan suları Gembos Ovasına boşaltmak maksadıyla uzun uğraşlar neticesi kaya kesilerek Çukurören-Gembos Ovası arasındaki bu küçük tepe engeli aşılmıştır. Bir başka ihtimal ise, tarihî İpekyolu’nun bu geçişinde, Antalya-Gembos Ovası arasında geçit vermeyen dağlar aşılırken ikiyüz kilometreden fazla merdiven gibi kademe döşenmiş, çeşitli san’at yapıları yapılmıştır. Muhtemeldir ki, yaz-kış Çukurören “geçit versin” diye bu tepe-yalçın kaya kesilerek kışları suya, yazları kervanlara geçit vermiştir.
Alikesiğinden itibâren Süleksuyu’na kadar Gembos Ovası’nın uzunluğu yaklaşık 12 kilometredir. Ova, beyzî-oval olduğu için genişlik yer yer genişler, yer yer de daralır. Bu mesafe bâzı yerlerde 2 kilometreye kadar düşerken bazı yerlerde 5-6 kilometreyi bulur. Yer yer kuyular kazılmış yer yer de dağların eteklerinde çok cılız akan çeşmeler yapılmıştır. Ovada sürekli akan herhangi bir su kaynağı mevcut değildir. Batı Torosların altındaki buzullardan sızdığı tahmin olunan Süleksuyu mevki’inde çıkan her daim soğuk su, İbradı şehir içme suyu olarak İbradı’ya götürülmüş, yolcular ve günübirlik piknikçiler için sürekli akıcı bir çeşme bırakılmıştır.
Çocukluk yıllarımızda, Batı Torosların yükseklerine ve ovalarına yağan karların erimesiyle, bir de Derebucak “GÖKBÖĞET”ten fışkıran adetâ bir ırmak haline gelen suların istilasıyla Gembos Ovası tam bir göl haline gelirdi. Bâzı yıllar bu suların 30 metre yüksekliklere ulaştığı da olurdu.
Bir taraftan Derebucak “GÖKBÖĞET” arası kanyon, diğer taraftan “ALİKESİĞİ”nden geriye basan sular dolaysiyle Pınarbaşı Köyü’ne kadar Çukurören de su ile dolardı. Bazı yıllar sular hiç çekilmez, bâzı yıllar da Gembos’un ortalarındaki dev düden vasıtasıyla yer altına iner, buradan dünyanın en büyük yeraltı nehri vasıtasıyla yaklaşık 150 kilometre uzaklardan ve muhtelif ırmaklar kanalıyla Akdeniz’e ulaşır. Gembos Ovası, haziran başlarında-ortalarında ekilebilir tava ulaşırdı.
15 Haziran’dan itibaren ancak ya kızılca buğday ya da nohut ekilebilirdi. Birbuçuk-iki ay içerisinde hasadı yapılan buğday ve nohut dünyanın en çabuk pişen buğdayı-bulguru ve nohuduydu.
Ovanın etrafındaki yüksek-yalçın dağlardan ovaya inen alüvyonlar ova için tabiî ve naturel gübre vazifesi görürdü.
DEREBUCAK-GÖKBÖĞET BARAJI:
Gembos Ovası’nı taşkınlardan korumak ve ovayı sulu tarıma açmak için Derebucak-Gökböğet Barajı ki resmî adı YILMAZ MUSLU BARAJI’dır.
Uzun yıllar önce temeli atılan baraj, yeterli tahsisat verilmediği için yıllarca bekletilmiş, AKP Hükûmeti zamanında Çevre ve Orman Bakanı Muhterem Veysel Eroğlu’nun Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü zamanında gerekli olan tahsisat zamanında aktarılmış ve müteahhid firma barajı tamamlamıştır.
Küresel ısınma, kar ve yağmur yağışlarının azalması sebebiyle trajik bir şekilde su kaybına uğrayan Türkiye’nin en büyük tatlısu gölü olan Beyşehir Gölü’ne de bu barajdan su aktarılması projelendirilmiş, barajla Beyşehir Gölü arasındaki kanallar süratle tamamlanmış, bu kanallar üzerindeki Kaşıkçı Beli’ne paralel iki tünel açılmış, geçen kış aylarında ilk defa olarak Derebucak-Gökböğet Barajı’ndan Beyşehir Gölü’ne cansuyu verilmiş hiç değilse gölün trajik bir şekilde ölümü geciktirilmiştir.
Allah barajın bulunduğu yöreye kış aylarında bol kar, sonbahar aylarından itibaren doyurucu yağmurlar, (rahmet) ihsan ederse, hem Beyşehir Gölü beslenecek, kurtulacak hem de yörede çok büyük bir bölüm, arazi sulu tarıma açılacaktır.
Devlet Su İşleri Umum Müdürlüğü çok büyük bir hızla Gembos Ovası sulama kanalları inşaatını sürdürüyor.
Bu çalışmalar neticesinde barajdaki muhtemel taşkınları etrafa zarar vermeden düdene, dolaysiyle yeraltı ırmağına taşıyabilecek kapasitede barajdan başlayarak düdenin bulunduğu yere kadar ovanın tam ortasından geçecek sağ ve sol ulaşım yollarıyla birlikte çok geniş bir kanal açılıyor.
Ayrıca parsellerin yağmurlama sistemiyle, kapalı kanal-buharlaşma nedeniyle su kaybını asgariye indiren bir sistem-sulama kanalları tamamlanmak üzere...
Kanal ve kapalı devre sulama sistemi tamamlandığında, yüzbinlerce dönümlük Gembos Ovası sulu tarıma açılacak, bin yıllık bir rüya gerçekleşecektir. Yıllar yılı sular izin vermediği için hiç ekilemeyen, ya da zaman zaman sular çekildiği için süratle tava gelen ve fakat bir-iki gün içerisinde ekilemeyecek kadar sertleşen ve ekilemeyen bu topraklar, artık suların istilasına mâruz kalmayacak, ekim için Haziran ayını beklemeyecek, hangi mahsûl ne zaman ekilmesi gerekiyorsa zamanında ekilecek, ihtiyaç duyduğunda gübresi, suyu verilecek, müstahsil (üretici) yaklaşık 100 kilometre mesafedeki Antalya, Manavgat, Serik, Side gibi turistik tesislere ürettiğini pazarlayacak, tüketiciler de gerçekten çok kaliteli, organik, tâze meyve ve sebzelere ulaşma imkanı bulacaklardır.


http://www.oncevatan.com.tr


GÖYNEMLiLER FORUM       GÖYNEMLiLER FORUM           GÖYNEMLiLER FORUM
GÖYNEM
GÖYNEM
admin
admin

Erkek Mesaj Sayısı : 950
Yaş : 51
Nerden : göynemliler
Kayıt tarihi : 16/01/09

http://www.goynemliler.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz

youtube videoları
Galeri


SEYAHAT NOTLARI!.. “GÖYNEM”(3) Empty
arama
Özel Arama