>youtube sayfamız>>


Göynem dernekleri
Instagram sayfamız
“Martılar Ekmek Ve Simitle Beslenmemeli”  Instgm11
youtube videoları
Kimler hatta?
Toplam 6 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 6 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 182 kişi Perş. 15 Ara. 2016 - 15:23 tarihinde online oldu.

“Martılar Ekmek Ve Simitle Beslenmemeli”

Aşağa gitmek

“Martılar Ekmek Ve Simitle Beslenmemeli”  Empty “Martılar Ekmek Ve Simitle Beslenmemeli”

Mesaj tarafından GÖYNEM Bir C.tesi 22 Ocak 2011 - 18:23

“Martılar Ekmek Ve Simitle Beslenmemeli”  49206c10

“Martılar Ekmek Ve Simitle Beslenmemeli”
BEYŞEHİR-Selçuk Üniversitesi (SÜ) Kuş Gözlem Topluluğu Akademik Danışmanı, Öğretim Görevlisi Mustafa Arslan, kış mevsiminde Beyşehir Gölü kıyılarında sayıları hızla artan martılara ekmek veya simit atılmasının doğru bir davranış olmadığını söyledi.

Beyşehir Gölü’ndeki bazı adaları yaşam ve üreme alanı olarak seçen beyaz martıların, kış döneminde beslenimlerini sağlayabilmek için sürüler halinde ilçe merkezindeki kıyılara kadar geldiklerini belirten Arslan, vatandaşların martı ve diğer türleri aç kalmaması için ekmek ya da simit atarak sahil kesimlerde beslemeye çalıştığını belirtti.
“Martılar Ekmek Ve Simitle Beslenmemeli”

Kuşlara ekmek veya simit atarak beslemenin doğal hayat adına doğru bir davranış olmadığını vurgulayan Arslan, şunları kaydetti:

“Bu aslana semiz otu vermek gibi bir şey. Vatandaşlarımız iyi niyet ve duygularla, açlıktan ölmemeleri adına su kuşlarını ekmek ve simitlerle beslemeye çalışıyor, ama batılı ülkelerde böyle bir şey göremezsiniz.

Oralarda insanlar değil çuvallarla kuşlara ekmek atmak, kırıntısını dahi vermez. Beyşehir Gölü kıyılarında son dönemde kuşların simit ve ekmeklerle beslenmesi olayı çok yaygınlaştı. Birileri artık bu işe el atarsa iyi olur. Bu kuşların balıkla, deniz ürünleriyle beslenmesi lazım.

Simit ve ekmekle sürekli beslenim doğru ve sağlıklı değil. Kış şartlarına dayanamayan türlerin bazılarının kaybedilmesi doğa adına da bir gereklilik. Çünkü, bunlarla beslenenler de var. Bu şekilde yapılınca sağlıksız nesiller ortaya çıkıyor. Su kuşların ekmeğe ve simitle beslenerek tembelliğe alıştırılıyor.
Martı ne yer, balık yer, leş yer. Doğadaki pisliği temizler. Her gün simit ekmek yiyen bir martı doğayı nasıl temizleyecek. Doğanın kanuna da aykırı bir durum. Tembelleşen martılar şimdi kıyılardan ayrılmıyor.

Su kuşlarının beslenimine müdahale etmemek lazım. Bunların kendi yaşamlarını kendilerinin idame ettirmeleri gerekir. Ayrıca, martıların sürüler halinde simit ve ekmek kapmak isterken köprü üzerinden geçen motorlu taşıtlar için de tehlike arz ediyor. Bunun önüne geçilmesi için yetkililerin harekete geçmesi gerekiyor.”


Kaynak: http://www.bgrt.com.tr


GÖYNEMLiLER FORUM       GÖYNEMLiLER FORUM           GÖYNEMLiLER FORUM
GÖYNEM
GÖYNEM
admin
admin

Erkek Mesaj Sayısı : 950
Yaş : 51
Nerden : göynemliler
Kayıt tarihi : 16/01/09

http://www.goynemliler.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz

youtube videoları
Galeri


“Martılar Ekmek Ve Simitle Beslenmemeli”  Empty
arama
Özel Arama