>youtube sayfamız>>


Göynem dernekleri
Instagram sayfamız
``Hızlı tren bu yıl ihale edilecek´´ Instgm11
youtube videoları
Kimler hatta?
Toplam 4 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 4 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 182 kişi Perş. 15 Ara. 2016 - 15:23 tarihinde online oldu.

``Hızlı tren bu yıl ihale edilecek´´

Aşağa gitmek

``Hızlı tren bu yıl ihale edilecek´´ Empty ``Hızlı tren bu yıl ihale edilecek´´

Mesaj tarafından GÖYNEM Bir Ptsi 24 Ocak 2011 - 23:02

``Hızlı tren bu yıl ihale edilecek´´ 112a5910

``Hızlı tren bu yıl ihale edilecek´´
BEYŞEHİR-Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Beyşehir’de yapılan açıklamaların tam aksine, Konya-Antalya hızlı tren projesinin 2011 yılı yatırım programına konulduğunu ve bu yıl içerisinde ihalesinin yapılacağını açıkladı.

Yıldırım, Antalya’da yaptığı açıklamada, yine Konya-Antalya yüksek hızlı tren projesine değindi. Antalya’ya iki ayrı tren ulaşımının projelerinin hazırlandığını belirten Yıldırım, “Biri İstanbul bağlantılı Eskişehir üzerinden Afyonkarahisar ve Antalya’ya inişi. Onun şu anda projeleri ayarlanıyor. Etüt çalışmaları yapılıyor. Diğeri ise Antalya, Konya, Aksaray, Nevşehir güzergahı. Proje olarak 2011 yatırım programına konuldu. Bu çerçevede yıl içerisinde ihale yapılacak.”dedi.

AÇIKLAMALAR KAMUOYUNU TATMİN ETMEMİŞTİ

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın, Aksaray’da yaptığı açıklamada, Konya-Antalya hızlı treninin Seydişehir güzergahından geçeceğine yönelik bilgiler vermesinin ardından Beyşehir kamuoyundan yükselen tepkiler üzerine AK Parti Beyşehir, Hüyük ve Derebucak İlçe Teşkilatı temsilcileri, bazı Konya milletvekilleri ile birlikte DDY nezdinde girişimlerde bulunmuş, hızlı tren güzergahının Beyşehir’den geçmesi yönünde talepte bulunmuştu. Ziyaret sonrası AK Parti Beyşehir İlçe Teşkilatı’ndan yapılan açıklamalar ise kamuoyunu fazlaca tatmin etmemişti. Nitekim, Bakan Yıldırım’ın son açıklamaları Atı Alanın Üsküdar’ı çoktan geçtiğini gösteriyor.

GÜZERGAH GEMBOS’TAN GEÇİYOR…

Öte yandan, Konya-Antalya yüksek hızlı tren projesinin güzergahı konusundaki ayrıntılar da konu kamuoyunun gündemine geldikten sonra gün yüzüne çıkmaya başladı.

Beyşehir Göl Gazetesi muhabirinin edindiği bilgiye göre, konuyla ilgili projenin ayrıntılarına yer veren haritası çoktan hazırlandı. Haritaya göre, Konya’dan Seydişehir’e ulaşan hızlı tren yolu beklenenin aksine Alacabel mevkiinden geçmiyor. Çünkü, burada rakım çok yüksek ve bu güzergahtan demiryolunun geçirilmek istenmesi tünelin uzunluğu da göz önünde bulundurulduğunda akıl işi değil ve komşu ilçenin hayallerini suya düşürebilirdi. Bu yüzden Seydişehir cephesinde, DDY nezdinde kabul görüp mantıklı bulunacak alternatif bir güzergah üzerinde çalışıldı.

Bu çalışma doğrultusunda, demiryolu hattı için Seydişehir Küpe Dağı mevkiinden 3 kilometrelik bir tünelin geçirilmesi öngörüldü. Tünelin hayata geçirilmesinin ardından Seydişehir’den hızlı tren demiryolu hattı Derebucak ilçesi ve Gembos güzergahından da geçerek Antalya’ya ulaşabilecek. Böylece turizm şehri olmaya aday Beyşehir güzergah dışı kalmış olacak.

Komşu ilçede hızlı tren projesine çok önem veriliyor. Hızlı trenin turizm amaçlı yararları göz ardı edilmiyor. Hızlı trende garlar şimdilik illerden illere planlanıyor. Ama ilerleyen süreçde bazı önemli güzergahlara garlar açılabileceği düşünülüyor. Bir ilçeden hızlı tren hattının geçmesinin ise uzun vadede illik kriterlerine önemli katkılar sağlayacağı belirtiliyor.

Komşu ilçede hızlı tren konusunda yaşanan heyecan, hassasiyet ve önemin ne yazık ki, turizm şehri olmaya aday Beyşehir’de görüldüğünü söyleyebilmek çok zor. Bu konuda şu anda Beyşehirliler’in yaptığı tek şey; facebookta bir grup oluşturup paylaşılan düşüncelerden öteye gidemiyor.


Kaynak: http://www.bgrt.com.tr


GÖYNEMLiLER FORUM       GÖYNEMLiLER FORUM           GÖYNEMLiLER FORUM
GÖYNEM
GÖYNEM
admin
admin

Erkek Mesaj Sayısı : 950
Yaş : 51
Nerden : göynemliler
Kayıt tarihi : 16/01/09

http://www.goynemliler.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz

youtube videoları
Galeri


``Hızlı tren bu yıl ihale edilecek´´ Empty
arama
Özel Arama